JUŻ DZISIAJ KOLEJNY WARSZTAT Z TRANSMISJĄ NA ŻYWO!

 

Już dziś kolejny warsztat z rodzinami biorącymi udział w projekcie „Szanuję-Segreguję”, tym razem porozmawiamy o kompostowaniu w skali mikro oraz makro.

 

W programie wizyta na placu budowy hermetycznej kompostowni oraz praktyczne porady dotyczące kompostowania w przydomowym kompostowniku z pomocą dżdżownic kalifornijskich.  

 

Zajrzyj koniecznie na FB ZU, dzisiaj godz. 18:00 planujemy transmisję na żywo większej części prezentacji. Po warsztatach wszystkie materiały będą do pobrania na stronie wwww.szanujesegreguje.pl

 

 

***

Zakład Utylizacyjny w Gdańsku jest jednym z większych przedsiębiorstw zajmujących się zagospodarowywaniem odpadów komunalnych w Polsce. Działając jednocześnie jako Regionalna Instalacja Przetwarzania Odpadów Komunalnych obsługuje obecnie ponad 500 000 mieszkańców gminy Miasta Gdańsk oraz sąsiednich gmin, m.in. Pruszcz Gdański, Kolbudy czy Żukowo.  Całkowita ilość przetwarzanych odpadów w roku 2017 osiągnęła poziom 270 tys ton/rok. 30 procent całkowitej masy odpadów stanowią odpady biodegradowalne, których z każdym rokiem przybywa.

 

Obecnie na terenie Zakładu budowana jest druga hermetyczna kompostownia.

 

Nowa kompostownia ma przetwarzać 40 tys. ton odpadów biodegradowalnych rocznie. Dzięki niej Zakład Utylizacyjny nie tylko zwiększy swoje możliwości przerobowe, ale przede wszystkim, ograniczy niedogodności zapachowe dla mieszkańców osiedli znajdujących się w sąsiedztwie Zakładu.

 

 

Obiekt składa się z hali przyjęcia odpadów, 16 żelbetowych komór, hali dojrzewania kompostu oraz systemu biofiltrów oczyszczających powietrze, które wydobywa się z instalacji. Projektanci kompostowni postawili na rozwiązania, które pozwolą na zamknięcie procesów w hali, co z kolei przełoży się na minimalizację uciążliwości zapachowych. W tym celu cały proces kompostowania jest zhermetyzowany, wydłużony z 3 do 8 tygodni, oparty o intensywne napowietrzanie komór z frakcją bio a załadunek i rozładunek odpadów odbywa się w tzw. hali manipulacyjnej, bez konieczności otwierania hali budynku. Odpady po pierwszych pięciu tygodniach kompostowania łącznikiem operacyjnym – w odizolowaniu od otoczenia – będą przekazywane do hali dojrzewania kompostu, gdzie spędzą kolejne 3 tygodnie. W miarę potrzeby, czas ten będzie mógł być wydłużany.

Polityka Prywatności